North East Scotland College Hair and Beauty Festival Results 2017

The North East Scotland College Hair and Beauty Festival 2017 took place at Aberdeen's Beach Ballroom earlier this week. This inspirational event, which is now in its fourteenth year, showcases the work of top hairdressing and beauty therapy students and trainees from across Scotland who attend to participate in a number of highly creative competitions ranging from Avant Garde and Creative Styling through to Fantasy Make-up and Nail Art.

Hair and beauty salons from across the North East and Scottish colleges who offer hair and beauty in their curriculum were, once again, invited to participate. Over one hundred and fifty entries from colleges were received this year and, in addition to salon-based trainees and professional hairdressers, competed to be crowned North East Trainee Hairdresser and Make-Up Artist of the year and North East Hairdresser of the Year.

Pupils from various local schools studying hairdressing as part of a College link scheme were also competing, along with first-year trainees in the Freestyle competitions.

Lesley Ingram, Hair and Beauty Faculty Manager at NESCol, said, "Competitions like the North East Scotland College Hair and Beauty Festival give trainees fantastic competition practice which helps them go on to take part in larger competitions nationwide. This makes it an essential event for all students and trainees in the region."

The competition was judged by officials from the National Hairdressing Federation and local business owners with certificates and prizes being presented as follows:

Hairdressing Competitions

Ladies Commercial Cut & Blow Dry
  • 1st: Alina Gevdokimona – North East Scotland College (Fraserburgh Campus)
  • 2nd: Amy Gray – Dundee and Angus College (Arbroath Campus)
High Fashion Cut & Colour
  • 1st: Shirley Donoghue – Sharina Hair Design
  • 2nd: Pioter Gasior – Atelier salon
Creative styling
  • 1st: Leah Graham – North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
  • 2nd: Catherine Duncan – North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
  • 3rd: Anete Matisone – North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
Freestyle Roarin 40s
  • 1st: Leigh-Anne Alexander - North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
  • 2nd: Catia Filipa Gouveia Sola - North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
  • 3rd: Wendy Hastie – North East Scotland College (Fraserburgh Campus)
Freestyle School Link – Unicorn
  • 1st: Bethany Colligan, Inverness
  • 2nd equal:
    • Lucy Fraser – North East Scotland College (Aberdeen City Campus), Meldrum Academy
    • Navarana MacLeod - Inverness
  • 3rd: Megan Wilson - Inverness
Men's Commercial Style
  • 1st: Ashleigh Ferguson - North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
  • 2nd: Nadia Jelisejenko – North East Scotland College (Fraserburgh Campus)
Colour Competition
  • 1st: Alina Gevdokimova – North East Scotland College (Fraserburgh Campus)
  • 2nd: Shanna Taylor - North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
  • 3rd: Nikita Williamson – North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
Bridal
  • 1st: Amy Yeats - Dundee & Angus College (Arbroath Campus)
  • 2nd: Ashleigh Ferguson - North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
  • 3rd equal:
    • Amy Gray - Dundee and Angus College (Arbroath Campus)
    • Rachel Cameron - North East Scotland College (Fraserburgh Campus)
Commercial Day Style
  • 1st: Aleisha Hall - North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
  • 2nd: Katie Mitchell – The Cherry Tree - North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
  • 3rd: Alina Gevdokimova – North East Scotland College (Fraserburgh Campus)
Avant Garde
  • 1st equal:
    • Laura Ross – Inverness
    • Danuta Karlisone - Inverness
  • 2nd: Andrina Bowers - North East Scotland College (Fraserburgh Campus)
  • 3rd equal:
    • Vicki Smith – Inverness College
    • Amy Gray – Dundee and Angus College (Arbroath Campus)
Trainee Hairdresser of the Year

Alina Gevdokimova - North East Scotland College (Fraserburgh Campus)

Beauty therapy

Themed make-up
  • 1st: Weronika Maciejczyk – North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
  • 2nd: Jade Kerry Nelson – North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
  • 3rd: Kathryn McClellan - Inverness
Cover-girl make-up
  • 1st: Radvile Belecke – North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
  • 2nd: Cally Hendry – North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
  • 3rd: Alexandria Morris – North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
Fantasy make-up
  • 1st: Ruta Saldukaityte – North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
  • 2nd: Alexandria Morris – North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
  • 3rd: Niamh McCauley – Inverness
Manicure
  • 1st: Nadia Suchomska - Inverness
  • 2nd: Patrycja Miczynska - North East Scotland College (Fraserburgh Campus)
  • 3rd: Chloe Greig - North East Scotland College (Fraserburgh Campus)
Nail Art
  • 1st equal:
    • Karolina Wachala – North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
    • Ruta Saldukaityte - North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
  • 2nd: Kirsty McWhirter – Dundee and Angus College (Arbroath Campus)
  • 3rd: Andreea Dumitrovia – North East Scotland College (Aberdeen City Campus)
Trainee Make-up Artist of the Year

Alexandria Morris - North East Scotland College (Aberdeen City Campus)